Nie je to tak, že tieto vyjadrenia nám nastavujú isté zrkadlo v súvislosti s vyjadreniami niektorých vládnych politikov?
- Nemyslím si, že pán premiér Fiala je politik takého rangu, ktorý má právo nastavovať zrkadlo politickej garnitúre na Slovensku.
Je ale premiérom Českej republiky.
- To ho neoprávňuje komentovať dianie na Slovensku.
Ako by ste pred našimi zahraničnými partnermi obhajovali postoj Slovenska, ak máme vo vládnej koalícii členov, ktorí spochybňujú územnú celistvosť Ukrajiny?
- Ako novozvolený prezident by som, aj napriek momentálne pošramoteným vzťahom na vládnej úrovni, absolvoval prvú pracovnú cestu do Českej republiky. S cieľom vyslať signál, že naše vzťahy sú pre nás väčšou prioritou ako momentálna politická nezhoda.
Slovensko nerobí nič iné než to, čo hovorí už niekoľko mesiacov. Že z vlastných armádnych zásob, keďže už takmer žiadne nemá, nebude vojensky podporovať Ukrajinu, ale plní si všetky komerčné dodávky. Na Slovensku vyrábame Zuzany, ktoré si od nás ukrajinská strana kupuje, naše spoločné štátno-súkromné spoločnosti zdvojnásobili produkciu munície na Slovensku, aby sme pomohli zásobovať nielen Ukrajinu, ale aj všetky ostatné krajiny, pomáhame humanitárne, naši premiéri podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci medzi Ukrajinou a Slovenskou republikou.
Chystá sa tiež spoločné rokovanie vlád Ukrajiny a Slovenska v apríli. Slovensko v rámci svojich možností naozaj robí, čo môže. Máme tu viac ako 120-tisíc ukrajinských utečencov, o ktorých sa staráme. Deti chodia do školy, sú súčasťou nášho života a majú zdravotnú starostlivosť. A takýmto spôsobom by som sa snažil dosiahnuť to, aby zase po niekoľkých týždňoch vášní sa to znovu dostalo do normálu.
Rešpektuje Slovenská republika územnú celistvosť Ukrajiny?
- Áno, oficiálnym stanoviskom Slovenskej republiky vo vzťahu k Ukrajine, ale aj voči akejkoľvek inej krajine je, že rešpektuje územnú celistvosť a nerešpektuje zmeny hraníc vojenským princípom alebo jednostranným odtrhnutím časti územia.
Hovoríme aj o oblasti Krymu?
- Určite hovoríme a jo oblasti Krymu, pretože anexia Krymu je takisto jednostranné rozhodnutie. Nebola to dohoda dvoch krajín, a preto v našej oficiálnej zahraničnej politike Slovensko anexiu Krymu neuznáva.
Okolo návrhu zákona o RTVS sa strhla búrlivá diskusia. Zákon má zmeniť voľbu generálneho riaditeľa, ktorý by bol odvolateľný bez udania dôvodu. Zároveň má vzniknúť programová rada, ktorá by mala kontrolovať vysielanie. Je snahou vlády vytvoriť si priestor pre vlastnú propagáciu?
- Nemyslím. Chápem, že každá zmena vyvolá určitú vlnu odporu, pretože každý za tým hľadá snahu niečo ovládnuť alebo politicky ovplyvniť. Tá televízia živorí. Napokon to boli liberáli, ktorí zrušili koncesionárske poplatky a zavesili televíziu na štátny rozpočet.
Tým pádom je financovaná rovnako ako hocijaký štátny podnik alebo ministerstvo. Takže je logické, že musí dôjsť aj k zmene riadenia. No samotná diskusia o zákone bude ešte dlhá a preto neviem, prečo sa dnes robí panika a vyvolávajú demonštrácie.