Čiže obavy sú neopodstatnené?
- Ja som presvedčený, že sú neopodstatnené.
Rokovalo sa o tomto návrhu na koaličnej rade?
- Nie, je to zatiaľ návrh ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorý prejde veľkou odbornou oponentúrou a na základe toho k tomu zasadne aj koaličná rada. Zatiaľ je to čisto otvorený pracovný materiál.
Je v poriadku obsadenie pozície šéfa Slovenskej informačnej služby námestníkom SIS Pavlom Gašparom bez toho, aby ho musela menovať prezidentka alebo prezident? Nedávno ste sa vyjadrili, že pri takomto poste by ste hlavu štátu neobišli.
- Dnes máme akoby šéfa SIS, ktorý ale nie je šéfom SIS, pretože toho vymenováva naďalej prezident alebo prezidentka. A zatiaľ Slovenskú informačnú službu riadi námestník.
Mimochodom, námestník túto službu riadi už odvtedy, ako bol obvinený pán bývalý riaditeľ SIS Michal Aláč, kedy služba nemala svojho riadneho šéfa. SIS podlieha priamo premiérovi. On nesie za ňu zodpovednosť a musí mať možnosť, aby mal pod kontrolou riadenie tak dôležitej inštitúcie, akou je Slovenská informačná služba.
Na to, aby Gašpar mohol tajnú službu viesť, vláda zmenila štatút SIS. Vytvorila sa pozícia supernámestníka alebo nového stupňa riadenia?
- Nie. Myslím, že došlo len k technickej zmene, aby si mohli námestníci povinnosti medzi sebou vymeniť alebo zdieľať. Nevznikla žiadna superpozícia ani nič iné, len jednoducho sa umožnilo, aby jeden námestník, ktorý riadi SIS, mohol túto svoju riadiacu schopnosť alebo poverenie preniesť na iného námestníka.
Je Pavol Gašpar dostatočne fundovaný na výkon tejto funkcie?
- Má právne vzdelanie, bol štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti a myslím, že pôsobil aj v policajnom prostredí. Je to zodpovednosť predsedu vlády. Ale to sa ukáže až reálnym výkonom, keď tú šancu pán Gašpar dostane.
Zaručili by ste sa ako prezident, že nevznikne analógia 52. oddelenia z čias Vladimíra Mečiara a Ivana Lexu?
- Určite. Ja som presvedčený, že túto dobu máme dávno za sebou.