Robili výskum
Na štúdii sa zúčastnilo 44 jedincov - 22 párov dvojčiat -, ktorí boli súčasťou klinického porovnávania medzi vyváženou stravou, obsahujúcou mäso aj rastliny, a čisto rastlinnou stravou s vylúčením všetkých živočíšnych produktov. Títo účastníci, ktorí mali v priemere 40 rokov, nemali na začiatku štúdie žiadne rizikové faktory, ako napríklad obezitu, cukrovku alebo vysoký krvný tlak. Každý z dvojice sa stravoval odlišne.
Jeden z dvojčiat vyznával vegánsky životný štýl, zatiaľ čo druhý mal v strave i mäso, pričom oba jedálničky boli starostlivo zostavené tak, aby boli pre srdce prospešné. Na čo sa vedci zamerali? Sledovanie hladiny cholesterolu u každého účastníka.
Doktor Christopher Gardner, spoluautor štúdie a profesor medicíny na Stanfordskej univerzite, vyjadril svoje prekvapenie nad podstatným vplyvom, ktorý bol pozorovaný aj pri dobre zostavenej diéte s mäsom. Práve porovnávanie dvojčiat vylúčilo potenciálne faktory skresľujúce údaje, - ako je genetika. Demografické rozloženie účastníkov štúdie predstavovalo rôznorodú skupinu s prevažnou účasťou žien a rôznym rasovým zastúpením, čo zvyšuje dôveryhodnosť štúdie.
Počas ôsmich týždňov sa každé dvojča v páre prvé štyri týždne riadilo osobitným diétnym režimom, ktorý bol podporovaný dodávkami jedla. Nasledujúce štyri týždne si mohli samy riadiť svoje stravovanie a zostať verné prideleným stravovacím návykom.