Ako si spomínajú na najhoršie chvíle života? Majú šancu uspieť v nárokoch na odškodné a ako sa k celej situácii postavili štát a mesto?! Strach po celom meste. Tak sa dá v krátkosti opísať to, čo momentálne prežívajú obyvatelia Liptovského Mikuláša.
Piati z nich pocítili vyčíňanie medveďa na vlastnej koži a všetci sa zhodujú na tom, že si v tom momente mysleli, že odbila posledná hodina ich života. „Stále to mám pred očami, nemôžem spať, plačem, mám v sebe strach, ktorý sa nedá zastaviť,“ povedala pre Nový Čas Denisa, ktorá skončila po útoku šelmy s rozdriapanou rukou.
Bojí sa vyjsť z domu a tvrdí, že je to pre ňu trauma na celý život. V podobnom duchu reagovali všetci poškodení, ktorí sa rozhodli podať hromadnú žalobu na štát a chcú vymáhať odškodné za ohrozenie života a zdravia.
Mesto chce pomôcť
Všetci piati poškodení sú obyvateľmi Liptovského Mikuláša, kde vyhlásili mimoriadnu situáciu. Mesto vo svojom vyjadrení tvrdí, že ich bude kontaktovať a hľadať spôsob, ako im pomôcť a podporiť ich. „Spolupracujeme s poľovníckymi združeniami v katastri Liptovského Mikuláša, požiadali sme ich, aby zasielali na ministerstvo životného prostredia žiadosti o odstrel synantropných medveďov. Na Liptove dohliada na bezpečnosť obyvateľov šesť hliadok. K dispozícii majú dron s termovíziou, nočné videnie, pozorovaciu techniku, fotopasce aj služobné zbrane. Medveď, ktorý poranil piatich ľudí, strávil v obytnej zóne približne 20 minút.
„Odvtedy sa pohybuje v lesoch. Hliadky majú pokyn na jeho elimináciu, do obývaných častí ho nevpustia. Na mikulášskej mestskej polícii bola zriadená základňa pre krízový štáb. Chlapi si tam ráno rozdeľujú úseky na hliadkovanie a nabíjajú batérie na drony. So zásahovým tímom aktívne spolupracujú poľovníci, mestskí aj štátni policajti,“ dodalo vedenie mesta.