Kremeľ v pondelok privítal výsledok volieb s rekordnou účasťou 77,4 percent voličov ako dôkaz, že ruský národ sa okolo Putina "skonsolidoval". Spojené štáty, Nemecko, Británia a iné krajiny ale deklarovali, že hlasovanie nebolo ani slobodné, ani spravodlivé, a to aj kvôli väzneniu politických oponentov Kremľa a cenzúre. Ruské vedenie na takúto kritiku reagovalo tvrdením, že pokusy Západu vykresliť voľby ako nelegitímne sú absurdné.
Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) uviedla, že hlasovanie v prezidentských voľbách bolo pod náležitou kontrolou, a to pozorovateľmi delegovanými prezidentskými kandidátmi, politickými stranami či spoločenskými organizáciami. Zúčastnili sa na nich aj stovky pozorovateľov zo zahraničia, dodala ÚVK.
Podľa Golosu však kandidáti a strany v niektorých regiónoch svojich pozorovateľov na voľby nevyslali. V iných prípadoch boli ich pozorovatelia z miestností stiahnutí po začatí hlasovania. "V súkromných rozhovoroch zástupcovia kandidátov a strán priznali, že sa tak dialo pod tlakom," uviedol Golos. Zadržaní a zatknutí boli aj dobrovoľníci, ktorí pred volebnými miestnosťami zbierali dáta pre vypracovanie tzv. exit polls. Šlo najmä o stúpencov Borisa Nadeždina, ktorého ÚVK odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb pre údajné nedostatky na hárkoch s podpismi od jeho podporovateľov.