Tento nedostatok kyslíka môže navyše viesť až k úhynu organizmov! "Tým sa narušia potravinové reťazce a dochádza k strate biodiverzity. Vodný kvet produkuje do vody mnoho látok, ktoré môžu znemožniť jej užívanie v úrovniach pitnej vody, na rekreáciu, a navyše niektoré látky sú samy toxické," upozorňuje.
Podľa meteorológa ide priamo o globálny problém. Zasahuje sladkovodné, morské a terestrické ekosystémy. Zhoršuje kvalitu vody, čím znemožňuje, aby ju využívali ľudia. Rozhodol sa aj preto zverejniť mapu takzvaných mŕtvych zón. V nej upozorňuje na stav vôd z roku 2008, ktoré už v tom čase boli veľmi chudobné na rozpustený kyslík, a tak v nich nemôžu prežívať vodné organizmy.
Výnimku tvoria iba niektoré druhy baktérií. Avšak ešte nie je všetko stratené! Podľa meteorológa je tu ešte šanca na záchrana, a to reguláciou zdrojov živín. Tvrdí, že je potrebné zamerať sa na "zmeny v použití hnojív a bránenie ich splachu z polí lepším zaobchádzaním s pôdou, terciálnym čistením a chemickým zrážaním na čistiarni odpadových vôd". Reguláciu môže pomôcť aj zníženie dostupnosti živín.