Lodné trasy v Juhočínskom mori sú "rozhodujúce pre Filipíny, pre ich bezpečnosť a ekonomiku, ale sú dôležité aj pre záujmy regiónu, Spojených štátov a sveta", povedal Blinken na tlačovej konferencii so svojím filipínskym kolegom Enriquem Manalom.
"Preto stojíme na strane Filipín a dodržiavame naše pevné obranné záväzky vrátane tých, ktoré vyplývajú zo zmluvy o vzájomnej obrane," dodal.
Šéf americkej diplomacie navštívil Manilu v rámci krátkeho turné po ázijských krajinách, ktoré je zamerané na upevnenie podpory USA pre spojencov v regióne. V priebehu utorka má naplánovanú schôdzku s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom.
Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a odmieta konkurenčné nároky iných krajín v tomto regióne. V oblasti je preto dlhodobo napätá situácia. Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.
Začiatkom marca sa v Juhočínskom mori odohralo niekoľko kolízií medzi čínskymi a filipínskymi plavidlami v oblastiach, na ktoré si robia nároky obe krajiny. Napätie v regióne sa tým zvýšilo.
Washington viackrát zopakoval, že v prípade ozbrojeného útoku proti filipínskym lodiam, lietadlám, ozbrojeným silám a pobrežnej stráži by bola uplatnená americko-filipínska dohoda o vzájomnej obrane z roku 1951. Washington sa v nej zaviazal brániť svojho spojenca.