Slovensko je vďaka bohatým zásobám podzemnej vody považované za jednu z najväčších vodných veľmocí. Kvalitných zdrojov máme zatiaľ dostatok a dokázali by sme napojiť aj obyvateľov Senegalu, Zimbabwe, Somálska či Kuby. Africkým krajinám pitná voda nesmierne chýba, zatiaľ čo u nás ňou bežne splachujeme.
Inštitút environmentálnej politiky (IEP) uvádza, že priemerný Slovák denne minie 100 litrov vody, z čoho polovicu tvorí osobná hygiena a štvrtinu splachovanie. Pre lepšiu predstavu, za jediný rok spotrebujeme objem vody, ktorým by sme 190-krát napustili plnú vaňu.
Každá kvapka sa počíta
Nadmerná spotreba vody sa netýka iba našich domácností. Jedným z najväčším „žrútov“ je poľnohospodárstvo, ktoré využíva 70 percent zásob pitnej vody na celom svete. Pre pestovateľov ovocia a zeleniny je používanie pitnej vody nevyhnutnosťou, aby bola ich konzumácia bezpečná. Ide však o tisíce litrov denne, aj preto je dôležité pristupovať k vodným zdrojom zodpovedne.
Obzvlášť „horúca“ je táto téma v krajinách, ktoré bojujú so suchom. Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Grécko, Egypt, Južná Afrika, Maroko, Tunisko, Izrael, India i Čile patria k producentom rôznych druhov ovocia a zeleniny, ktoré si obľúbili aj Slováci. Aby na našich stoloch prevládali kúsky, ktorých pestovanie nadmerne nezaťažuje celosvetové zásoby vody, spoločnosť Kaufland si svojich dodávateľov starostlivo vyberá.
V jeho predajniach bude od roka 2026 všetko ovocie a zelenina, pochádzajúce zo spomínaných krajín, certifikované podľa medzinárodne uznávaných noriem. Ide o certifikáty ako napríklad Global G.A.P. SPRING, Rainforest Alliance Agriculture Standard, Fairtrade Standard alebo Alliance for Water Stewardship (AWS). Aby ich pestovatelia získali, musia okrem iného šetrne zaobchádzať s vodou, čo sa týka jej množstva, kvality i ochrany pred znečistením.
Dlhodobým cieľom reťazca, ktorý je od roku 2023 členom AWS, celosvetového združenia spoločností, mimovládnych organizácií a verejného sektora zasadzujúceho sa za zodpovedné využívanie vodných zdrojov, je spolupracovať s takými dodávateľmi, ktorí pri pestovaní ovocia a zeleniny preferujú trvalo udržateľné postupy. „Nedostatok celosvetových zásob pitnej vody je jednou z najväčších výziev modernej doby. V Kauflande cítime zodpovednosť za budúcnosť našej planéty, preto neustále hľadáme spôsoby, ako vodu využívať čo najviac udržateľne, a to nielen u našich dodávateľov, ale aj vo vnútri našej spoločnosti,“ hovorí Richard Bendík, riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovensko v.o.s.
Vedeli ste, že?
• Pri výrobe odevov Kuniboo, Oyanda, HipHopps a Townland sa vodou zbytočne neplytvá, používa sa totiž udržateľná bavlna a k slovu sa dostávajú tiež moderné technológie.
• Farbenie metódou dope dyed napríklad spotrebuje oveľa menej vody, energie a znižuje emisie CO2. Navyše sa zafarbí celé vlákno, vďaka čomu si textil zachováva žiarivé farby omnoho dlhšie.
• Ďalšou šetrnou alternatívou je suché farbenie „dry dyed“. Výborne funguje aj bez vody, používa iba čisté farbivá bez chemikálií.
• Ak by vás zaujímalo, pri ktorých výrobkoch sa podarilo znížiť spotrebu vody na minimum, v Kauflande ich spoznáte aj podľa loga „Úspora vody“.