Hnutie zároveň žiada garanciu, že zmeny nespôsobia prieťahy v konaniach. "Presne takto vláda Roberta Fica funguje. Nejde im o občanov, ide im o nich samotných, ide im o pomstu, o beztrestnosť," uviedol líder PS Michal Šimečka v súvislosti so zmenami vo fungovaní prokuratúry a zrušením ÚŠP. Tvrdí, že vláda postupuje podľa autokratického manuálu, poukázal na zmeny v trestnom práve, kultúre a ďalších inštitúciách.
Branislav Vančo z PS skonštatoval, že Žilinka posadil na úradnícke pozície elitných prokurátorov schopných dozorovať a stíhať závažné trestné kauzy. Takto podľa neho nebudú môcť využívať svoje schopnosti a skúsenosti z praxe. Tvrdí, že naďalej nevieme, čo bude so spismi zo špeciálnej prokuratúry. Hovorí aj o chaose, keďže zamestnanci ÚŠP do posledných dní nevedeli, čo s nimi bude. Prístup vedenia prokuratúry považuje za nedôstojný a za snahu dotlačiť niektorých ľudí k výpovediam.
ÚŠP zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok (18. 3.) prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia GP, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. GP informovala, že generálny prokurátor zaradil k 20. marcu všetkých prokurátorov ÚŠP do organizačných zložiek GP tak, ako mu to ukladá zákon. GP trvá na tom, že Žilinka postupoval tak, aby bolo zabezpečené riadne plnenie úloh prokuratúry.
Hovorkyňa GP Zuzana Drobová pre TASR uviedla, že prokuratúra nebude reagovať na vyhlásenia politických strán. Deklarovala, že komplexné informácie o implementácii zákonov súvisiacich so zrušením ÚŠP poskytne GP v najbližších dňoch. Zopakovala, že Žilinka rozhodol o zaradení prokurátorov ÚŠP do organizačných zložiek v prvý pracovný deň po nadobudnutí účinnosti zmien.