Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Spresnila, že v sadoch majú ovocinári už niekoľko dní pripravenú v pohotovosti protimrazovú ochranu - protimrazovú závlahu, parafínové sviece, no najviac piecky a peletky, ktoré majú lepšiu výhrevnosť a horia aj dlhší čas. Množstvo 15 kg peletiek dokáže horieť v piecke približne šesť až sedem hodín. Na jeden hektár sadu potrebujú pestovatelia asi 200 takýchto piecok na pelety, ktoré obsluhuje niekoľko ľudí.
Poznamenala, že ovocinári počas uplynulej noci ešte nezohrievali vzduch na plný výkon. Pod stromami horela v priemere každá druhá svieca. Záležalo od teploty vzduchu a terénu, pre aký typ protimrazovej ochrany a mieru výhrevnosti sa rozhodli.
Holéciová doplnila, že ovocinári sú zatiaľ spokojní. Podarilo sa im zohriať vzduch tak, aby neklesol pod mínus dva stupne Celzia. Teplota mínus jeden je pre marhule ešte znesiteľná. Nižšia teplota by už však poškodila alebo až zničila kvitnúce púčiky stromov.
Pestovatelia z Ostratíc ratujú ovocie aj vrtuľníkom: Smutné slová o tohtoročnej úrode (2021)
"Sme ešte len na začiatku tohto každoročného zápasu s prírodou počas jarných nocí. Úvod sme však zvládli. Príroda je však nevyspytateľná, preto počítame aj s ďalšími mrazivými nocami. Sme pripravení zasahovať v sadoch aj v najbližších dňoch až týždňoch, aby sme čo najviac minimalizovali riziko strát na úrode. Je to pre nás mimoriadne náročné obdobie," povedal predseda Ovocinárskej únie SR Marián Varga.