"Pojmom deepfake sa označuje zavádzajúci, neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie. Takýto falošný vizuálny alebo zvukový obsah je v niektorých prípadoch ťažko odlíšiteľný od reality. Môže tak vytvoriť dojem, že daný obsah je reálny," vysvetľuje ministerstvo. Kvalitné deepfake nahrávky dokážu podľa neho s mimoriadnou presnosťou manipulovať audiovizuálny obsah, ktorý imituje tváre, hlasy a činy nič netušiacich osôb, čím sa stiera hranica medzi autenticitou a klamstvom.
"Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok. Zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku," priblížilo ministerstvo.
Odporúča preto občanom, aby informácie o voľbách čerpali z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov ako Ministerstvo vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, Štatistický úrad SR, Policajný zbor, Rada pre mediálne služby a Národný bezpečnostný úrad.