Aj tento rok vám väčšina úradov verejného zdravotníctva (ÚVZ) na Slovensku poskytne rozbor vody, čo pravidelne pijete, a zadarmo vykoná aj orientačné vyšetrenia vzoriek zo súkromných studní ako každoročne. Samotná analýza bude cielená na dusitany a dusičnany. A nielen to, môžete sa tiež dozvedieť zaujímavé informácie o význame pitnej vody či zdravotnej bezpečnosti verejných vodovodov či individuálnych vodných zdrojov. Čo pre to treba urobiť?
Pitná voda je bezpochyby najpotrebnejšou tekutinou pre naše telo. Obsahuje dôležité stopové prvky ako lítium, zinok, draslík, vápnik, horčík... A tie sú vyvážené tak, aby naše telo správne fungovalo. „Obyčajná“ pitná voda organizmus správne hydratuje, zbytočne neprekysľuje, nezaťažuje srdce a obličky, neobsahuje cukor, prebytok solí.
„Pitie vody je nevyhnutné vôbec pre fungovanie človeka a správny priebeh procesov jednotlivých systémov. Adekvátny prísun pitnej vody prináša fyziologickú bilanciu vodného hospodárstva v tele. Človek nepociťuje príznaky dehydratácie, ktoré môžu byť rôznej závažnosti. Pri bežnej dehydratácii je to často suchosť slizníc, celková slabosť, nevoľnosť, únava, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť. Zjednodušene povedané: Ak človek pije dostatok vody, robí pre svoje telo viac, ako si myslí,“ vysvetľuje lekárka a odborná garantka portálu Zdravoteka.sk Zuzana Kožlejová.