Vyplynulo to z výsledkov štúdie "Analýza odpadovej vody a drog", ktorú zverejnilo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), informuje TASR.
Projekt analyzoval odpadovú vodu v 88 európskych mestách z 24 krajín (23 štátov EÚ plus Turecko) s cieľom odhaliť zvyklosti užívania drog u ich obyvateľov. Štúdia skúmala denné vzorky v priebehu jedného týždňa v marci až máji 2023. V odpadových vodách, ktoré vyprodukovalo celkovo vyše 55 miliónov obyvateľov, sa hľadalo päť konkrétnych stimulantov: kokaín, amfetamín, metamfetamín, MDMA/extáza a ketamín. Sledovali sa tiež stopy kanabisu.
Nárast obsahu kokaínu zaznamenali v približne 50 európskych mestách, stúpajúci trend pokračuje už od roku 2016. Okrem neho ukázali výsledky aj vyšší podiel MDMA. Pri amfetamíne a konope zaznamenali rozličné hodnoty, zatiaľ čo množstvo metamfetamínu pokleslo v polovici sledovaných miest.
Metamfetamín, tradične koncentrovaný v Česku a na Slovensku, sa teraz objavuje tiež v Belgicku, východnom Nemecku, Španielsku, na Cypre, v Holandsku, Turecku a na severe Európy. Inde bol obsah metamfetamínu nízky až zanedbateľný. Mestá s najväčšou celkovou hodnotou boli v Česku, nasledované mestami v Nemecku, na Slovensku a v Turecku.