V debatách o rozširovaní je novým momentom odporúčanie EK, aby lídri schválili otvorenie prístupového procesu s Bosnou a Hercegovinou. Tlak je aj na to, aby sa členské krajiny dohodli na otvorení prístupového procesu s Ukrajinou a Moldavskom do konca júna, ešte pred maďarským predsedníctvom v Rade EÚ.
Debaty o vnútorných reformách EÚ majú priamu spojitosť s rozširovaním. Cieľom je zefektívniť chod EÚ a pripraviť sa na dopad rozšírenia na kohéznu a poľnohospodársku politiku. Migrácia by marcovému summitu nemala dominovať, pôjde najmä o externú dimenziu migrácie. V oblasti zahraničnopolitických vzťahov premiéri a prezidenti preberú postoj EÚ k Rusku a Bielorusku a potom k Turecku a Egyptu.
Otázne sú najmä diskusie o poľnohospodárstve. Pod tlakom protestov farmárov panuje snaha vyslať spoločný uspokojivý signál pre agrosektor, čo však nadväzuje na vojnu na Ukrajine a s tým spojenú jednostrannú liberalizáciu obchodu EÚ voči Kyjevu.
Piatkový program bude časovo rozdelený na eurosummit, rokovania lídrov eurozóny a ešte predtým bude slávnostné stretnutie s premiéri Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k 30. výročiu založenia Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).