Ceny potravín začali rásť v dôsledku vojny na Ukrajine, vrchol dosiahli v marci 2023. Odvtedy potravinová inflácia postupne spomaľuje. Od januára 2022 do marca 2023 ceny rástli v priemere o 2,1 % mesačne, od apríla 2023 do januára 2024 to bolo len o 0,1 % mesačne, čo je podľa ministerstva financií pod priemerom eurozóny (0,2 %). Nad priemerom EÚ sú u nás ceny pri olejoch a tukoch. Nadpriemerne si priplácame aj za nealkoholické nápoje.
„Cenové hladiny každého jedného výrobku nebudú nikdy dokonale identické. Ekonomika je dynamický systém, ak tomu nebránia regulácie, podnikatelia začnú nakupovať lacnejší tovar v jednej krajine a dovážať ho do krajiny s vyššími cenami, čím sa ceny začnú zase vyrovnávať, no iné sa v rovnakom čase môžu zase začať rozchádzať,“ reagoval analytik INESS Martin Vlachynský. Karty na trhu podľa neho môže zamiešať príchod maloobchodnej siete na Slovensko Biedronka, ktorá avizuje nízke ceny.
Cenové naj
- Najrýchlejšie zdraželi - zelenina (4,1%), ovocie (1,7 %), oleje a tuky (1,4 %)
- Najviac zlacneli - mäso (-0,5 %), káva, čaj a kakao (-0,4 %), ryby (-0,3 %)
- Pozn.: Týka sa to obdobia nov. 23 - jan. 24
Ceny bude porovnávať aplikácia
Štátna aplikácia na porovnávanie cien základných potravín v obchodných reťazcoch by mala začať fungovať do konca roka. Minister financií Ladislav Kamenický povedal, že buď takýto systém vyvinieme, alebo ho nakúpime. Spomenul konkrétne maďarský systém. Do projektu sa zapojí Jednota dôchodcov s tým, že jej členovia budú v obchodoch zbierať údaje o cenách. A tie budú posielať do aplikácie. Takéto porovnávanie by malo prispieť k poklesu cien niektorých potravín.