Výskumníci sa osobitne zamerali na hladiny kľúčových zlúčenín, ktoré imunitný systém uvoľňuje, keď zistí poškodenie, ako sú cytokíny - molekuly, ktoré môžu vyvolať zápal. Pomocou cytokínov a imunitných buniek sa ukázalo, nakoľko telo zvýšilo svoju obranyschopnosť v reakcii na vnímanú hrozbu. Výsledky ukázali súvislosť medzi horúcim počasím a zvýšenou hladinou viacerých cytokínov.
Horúce počasie bolo spojené s vyššou hladinou bielych krviniek známych ako monocyty a zabíjačské T-bunky, čo by mohlo byť znakom toho, že teplo spôsobuje zápal alebo vyvoláva imunitnú reakciu. Výskumníci tiež zaznamenali pokles bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám a čistia krv, známych ako B-lymfocyty.
Podľa doktora by nižšia hladina týchto buniek mohla znamenať, že človek je náchylnejší na infekcie. Tím zistil, že čím teplejšie bolo počasie, tým viac sa zvyšoval počet zápalových markerov. Doktor na konferencii povedal, že ho prekvapilo, že pri krátkodobom vystavení horúcemu počasiu sa zmenilo toľko typov buniek.
Počas najhorúcejších letných dní tak môžu byť ľudia náchylnejší na ochorenia alebo zápaly. Ľuďom odporučil, aby počas horúčav znížili svoje vystavenie teplu a slnku tým, že sa budú zdržiavať v interiéri, keď sú teploty najvyššie a slnko najsilnejšie. Pomôcť môže aj vyhľadávanie tieňa, keď ste vonku, nosenie ľahkého, priedušného oblečenia a pitie veľkého množstva vody.