Správa uvádza, že celosvetovo nemá prístup k pitnej vode 2,2 miliardy ľudí a 3,5 miliardy ľudí k bezpečnej sanitácii. Celosvetovo polovica ľudstva trpela niekoľko mesiacov v roku nedostatkom vody, uviedla generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová. "V niektorých častiach sveta je nedostatok vody pravidlom, nie výnimkou," dodala.
"Dôsledky takejto situácie už poznáme: nedostatok vody nerozdúchava iba geopolitické napätie, ale ohrozuje aj základné ľudské práva, napríklad výrazne podrýva postavenie žien a dievčat," dopĺňa Azoulayová. Generálna riaditeľka UNESCO uvádza, že zaistenie prístupu k vode a ochrana zdrojov pitnej vody sú kľúčovými výzvami komunít po celom svete.
Náklady na zaistenie univerzálneho prístupu k bezpečnej pitnej vode, sanitácii a hygiene v 140 krajinách s nízkymi a strednými príjmami by podľa odhadov správy v rokoch 2016 až 2030 dosiahli 1,7 bilióna amerických dolárov, teda 114 miliárd ročne.
Správa vychádza každoročne pri príležitosti Svetového dňa vody. Tohtoročnou témou je Vodou k prosperite a mieru. "Téma Svetového dňa vody 2024 je výzvou, aby sme konali – udržateľne hospodárili s vodou, opäť sa zosúladili s planétou a budovali mier" dodala Azoulayová.