Reklama

Operácia, ktorá prepisuje dejiny: Pacient dostal obličku z prasaťa! V tomto je zákrok iný od predošlých

Operácia, ktorá prepisuje dejiny: Pacient dostal obličku z prasaťa! V tomto je zákrok iný od predošlých

Zdroj: profimedia

Reklama

Geneticky modifikovanú prasaciu obličku transplantovali lekári v Bostone Richardovi Slaymanovi (62). Doteraz takýto orgán dostali len klinicky mŕtvi pacienti, prvý z nich už v septembri 2021. Ide tak o prelomový experiment v medicíne v snahe používať zvieracie orgány u ľudí.

Massachusettská všeobecná nemocnica uviedla, že je to prvýkrát, čo bola geneticky upravená prasacia oblička transplantovaná živému človeku. Predtým boli prasacie obličky dočasne transplantované darcom s mozgovou smrťou. Dvom mužom bolo tiež transplantované srdce z prasaťa, no obaja po niekoľkých mesiacoch zomreli.

Pacient Richard Slayman z Weymouthu v štáte Massachusetts sa po operácii zotavuje dobre a očakáva sa, že ho čoskoro prepustia. Tacuo Kawai, transplantačný chirurg, verí, že prasacia oblička bude fungovať najmenej dva roky. Ak zlyhá, Slayman by sa vrátil na dialýzu, povedal špecialista na obličky Winfred Williams.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prvá transplantácia orgánu od pacienta s inou krvnou skupinou: Adama spasila vďaka unikátnej operácii oblička od otca!

    Slayman podstúpil transplantáciu obličky v roku 2018, ale vlani sa musel vrátiť na dialýzu. Po objavení komplikácií mu lekári navrhli transplantáciu prasacej obličky. Operácia trvala štyri hodiny. V operačnej sále bolo 15 lekárov.

    Tento experiment predstavuje veľký krok vpred v oblasti xenotransplantácie, čo je termín pre snahy o vyliečenie ľudí pomocou buniek, tkanív alebo orgánov zo zvierat. Celé desaťročia to nefungovalo - ľudský imunitný systém okamžite zničil cudzie zvieracie tkanivo. Najnovšie pokusy sa týkali ošípaných, ktoré boli geneticky modifikované tak, aby sa ich orgány viac podobali ľudským. To zvyšuje nádej, že jedného dňa by mohli pomôcť vyplniť nedostatok darovaných orgánov.

    Autor: iv, Nový Čas

    Súvisiace