Okrem toho, že Korčok obhájil svoje základne v Bratislave a v Košiciach, prekvapivo bodoval na Záhorí, Orave, Liptove a na Spiši. Práve severovýchod Slovenska sa radil k regiónom sympatizujúcim s koaličnými stranami. Podľa odborníkov za tým môže byť aj odporúčanie lídra KDH Milana Majerského.
Kto zvíťazil v okresoch si pozrite v galérii.
Politologička Világi uviedla, že správanie voličov v prezidentských voľbách funguje inak ako v parlamentných. „Volič koalície, to nie je len volič Hlasu, prezidentské voľby toto vôbec nemuseli kopírovať,“ poznamenala. Pellegrinimu sa darilo na krajnom východe v okresoch Svidník, Medzilaborce, Vranov nad Topľou, Snina, Michalovce, Sobrance a v časti stredného Slovenska - Poltár, Brezno, Detva, Kysucké Nové Mesto a Čadca.
Kde boli voliči Smeru?
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica si časť „smerákov“ vybrala iných kandidátov, a nie Pellegriniho. „Výsledky zodpovedajú analýzam, ktoré mal Smer k dispozícii. Očakávali sme výhru Korčoka v prvom kole o tri percentuálne body a výsledok Štefana Harabina nad desiatimi percentuálnymi bodmi,“ skonštatoval Fico, ktorý sa poďakoval voličom Smeru za účasť vo voľbách.
„Zo zrejmých dôvodov sa ich časť na prvom kole volieb nezúčastnila a časť dala podporu Harabinovi,“ podotkol. Politologičku Világi toto vyjadrenie Fica neprekvapilo. „Smer ešte v minulom volebnom období začal cieliť na voličov, u ktorých sa objavuje antisystémový prvok. Sú to napríklad sympatizanti Štefana Harabina. Je evidentné, že Smer si ich získal. V týchto prezidentských voľbách bol pre nich Harabin prijateľnejší kandidát ako Peter Pellegrini,“ myslí si Világi.