"Rodičovské stratégie živočíchov sú veľmi rôznorodé. Veľké rozdiely panujú aj v intenzite či celkovej dĺžke ich rodičovskej starostlivosti o novú generáciu. Niektoré živočíchy ako bociany alebo netopiere sa o svoje potomstvo starajú obzvlášť zodpovedne. Na druhej strane u iných druhov najmä hmyzu pozorujeme iba minimálnu alebo nulovú rodičovskú investíciu do vlastných génov," uviedla kurátorka výstavy Lenka Hrašková.
Výstava Mláďatá v Tihányiovskom kaštieli má verejnosti priblížiť potrebu zachovať svoje gény, ktorá je v živočíšnej ríši hlboko zakorenená. Návštevníci budú môcť obdivovať aj predmety zo zbierkových fondov múzea, a to najmä preparáty živočíchov, vtáčích hniezd a vajec, viaceré predmety budú verejnosti prezentované po prvý raz. Na detských návštevníkov budú čakať aj tematické interaktívne hry.
Poláková sa vo svojom kaštieli nezastaví: Toto všetko robí sama! A kde sú zamestnanci?
"Malí zvedavci sa dozvedia aj to, ako sa žubrienka deň za dňom premieňa na dospelú žabku. Prečo z malej srnky nikdy nevyrastie jeleň? Čo sa deje vnútri motýlej kukly, aby sa tučná húsenica premenila na krásneho motýľa?" Priblížila Kurtíková. Zoologickú výstavu Mláďatá pripravilo SSM v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 6. júna.