Podporu zobchodujú za personálnu rošádu
Radoslav Štefančík, politológ
Spory Hlasu so SNS Petrovi Pellegrinimu určite nepomáhajú a mobilizujú skôr voličov Ivana Korčoka. Ak však Pellegrini ustúpi Dankovi v tom, že chce prevalcovať verejnoprávnosť RTVS, tak by mohol stratiť u voličov, ktorí ho vnímajú ako modernú verziu sociálneho demokrata. RTVS bude v každom prípade dôležitá téma. Je čas ukázať, že Hlas má svoju vlastnú tvár. Ak by chceli vykšeftovať podporu, tak si viem predstaviť, že ak by sa stal Pellegrini prezidentom, do čela parlamentu pôjde buď Richard Raši, alebo Denisa Saková. SNS by si mohla nárokovať ich uvoľnený ministerský post. Veď Danko sľuboval, že Huliak sa dotkne výkonu funkcie - a toto je pre nich príležitosť.
Politický marketér Michal Ruttkay: RTVS je len škrupinková hra
Aká hra sa hrá s RTVS?
Pri téme RTVS je dôležitý timing, teda kedy bola téma vypustená, čo bolo tak 3 týždne pred 1. kolom volieb. Nepochybujem o strategickom zámere. Téma môže byť vyjednávacím artiklom pre všetkých, lebo žiadna silná podpora Pellegriniho z koalície nebola. Ale podľa mňa už od nedele bežia rokovania v rámci koalície.
Komu tento spor vyhovuje?
Otázkou je, čo je vlastne na prospech koalície. Teoreticky je možné, že im môže vyhovovať v prezidentskej pozícii človek, ktorý nie je zadobre s vládnou koalíciou. Budú mať nepriateľa, proti ktorému môžu bojovať.
To znamená, že o RTVS tu vlastne nejde?
RTVS je len škrupinková hra. Je to odpútanie pozornosti od témy prezidentských volieb.
Komu to nahráva u voličov?
Záleží na tom, ako sa téma RTVS rozohrá, či sa to pojme len čisto ako obchodný spor. Ale keď sa to prehodí ako v Česku, keď v roku 2000 sa z obchodného sporu stal boj o slobodu médií, tak vtedy to pritiahlo ľudí. Tí vstávali od štedrovečerných večerí a protestovali. Môže to byť veľká téma, ktorá rozhodne aj u voličov. Uvidíme, ako sa jej prezidentskí kandidáti chopia.