"Nevidím nič, čo by vážne nasvedčovalo tomu, že sa seriózne pokračuje vo vyšetrovaní udalostí s jednoznačne politickým pozadím ako je únos syna prezidenta SR Michala Kováča, vražda Róberta Remiáša a výbuch pred domom Františka Gauliedera," uviedol ďalej vo svojom prejave o americko-slovenských vzťahoch. Zároveň dodal, že USA majú záujem na tom, aby Slovensko bolo členom Aliancie a naďalej sú ochotné v tomto smere Slovensku pomáhať.
Po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 25. a 26. septembra 1998 nastúpila 30. októbra vláda premiéra Mikuláša Dzurindu. Ten navštívil 5. novembra toho istého roka sídlo NATO v Bruseli. Na stretnutí informoval generálneho tajomníka NATO Javiera Solanu, že jeho vláda je odhodlaná začať nové rokovania o vstupe SR do NATO.
Predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda sa v dňoch od 23. do 25. apríla 1999 zúčastnil na washingtonskom summite NATO, na ktorom bola Slovenská republika zaradená na zoznam kandidátskych krajín. O prijatí SR rozhodol summit Aliancie v Prahe 21. a 22. novembra 2002.
Noví kandidáti vrátane Slovenska sa oficiálne stali členmi Severoatlantickej aliancie 29. marca 2004. Pri tónoch slovenskej štátnej hymny vztýčili 2. apríla 2004 približne o 9.50 h na nádvorí pred bruselským sídlom NATO zástavu Slovenskej republiky.