Dôvodom je nedostatok peňazí. Asociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) poslala svojim členom manuál, ako poplatky zaviesť v súlade so zákonom. Ministerstvo zdravotníctva sa chystá na audit poplatkov.
Na Slovensku máme okolo 14-tisíc ambulantných poskytovateľov, ASL SR združuje asi 3,5-tisíca. Medzi nimi sú všeobecní lekári, špecialisti, gynekológovia, ale aj logopédi či agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Táto skupina sa rozhodla pre zásadnú zmenu.
„Od apríla sa zavádzajú poplatky, pretože vláda nebola schopná dofinancovať ambulantný sektor. Ambulancie tak musia byť dofinancované spoluúčasťou pacienta,“ uviedol prezident asociácie Marián Šóth. Asociácia poukazuje na zlé prerozdelenie financií na tento rok v rozpočtovej vyhláške. Tá im celkom vyčlenila okolo 1,87 mld. eur, na chod sektora to podľa ASL SR nestačí. Asociácia poslala svoje požiadavky zdravotným poisťovniam, aby ich nároky zakomponovali do zmlúv. Poisťovne zatiaľ nereagovali.
Ambulancie nebudú zvyšovať poplatky rovnako. Každá sa rozhodne podľa vlastnej ekonomickej situácie. „Buď si zvýši poplatky, ktoré má stanovené v cenníku, alebo zavedie nové paušálne poplatky,“ vysvetlil Šóth. K poplatkom sa však ešte musí vyjadriť župa. Podľa Šótha sa to do apríla dá stihnúť.
„Máme elektronizáciu, z tejto stránky nevidím problém, aby lekár oznámil vyššiemu územnému celku, že má zavedený nový poplatok. Stačí len oznámenie,“ doplnil. Nechcel však konkretizovať, aké poplatky by to mohli byť. Pacienti budú podľa neho informovaní, zoznam spoplatnených výkonov musí totiž lekár umiestniť na viditeľné miesto.