Čo si o tom myslíte vy?
Štatistické údaje o cenách základných potravín pred Veľkou nocou hovoria o miernom zlacnení. Aká je vaša skúsenosť? Sú ceny rovnaké ako vo vašom obchode? Pošlite nám vaše zistenia, prípadne foto nákupného bločku na tip@novycas.sk!
Na Slovensku sme aktuálne svedkami spomaľovania tempa zdražovania. Inflácia vo februári 2024 dosiahla najnižšiu úroveň od júla 2021, a to 3,4 %. Podstatne pomalší rast cien je zaznamenaný aj v prípade potravín a nealkoholických nápojov. Kým vlani sme si pred Veľkou nocou priplácali medziročne za nákup potravín viac ako štvrtinu, tento rok je to úplne inak.
„Medziročne, rovnako ako v januári, zlacneli dve kategórie potravín, a to mlieko, syry a vajcia. Zlacneli tiež oleje a tuky. Naopak, dvojciferný rast sme videli pri ovocí,“ uviedol Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne. Kým niektorí Slováci sa presúvajú za svojimi blízkymi, iní počas sviatočných dní uprednostňujú pobyt na dovolenke. Tento rok nás ubytovanie v slovenských hoteloch či penziónoch vychádza drahšie ako pred rokom o 8,4 %, za návštevu reštaurácie či kaviarne si priplácame obdobných 8,6 %.
Ako veľkonočné nákupy zvládnuť s rozumom
- Hneď na začiatok odporúčame stanoviť si maximálnu sumu, ktorú na veľkonočné nákupy môžete minúť. Nie je na škodu mať prehľad o cenách konkrétnych potravín.
- Naplánujte si, čo budete počas sviatkov konzumovať a variť.
- Nezabudnite na to, že počas niektorých dní veľkonočných sviatkov sú obchody zatvorené. Avšak ide iba o dni, nie týždne, na čo mnohí Slováci zabúdajú a v mnohých prípadoch si vytvárajú neprimerane veľké zásoby potravín.
- Skontrolujte si pred nákupom chladničku a špajzu a majte prehľad o stave zásob potravín. Hlavne mrazničky zvyknú „schovávať“ potraviny, ktoré vám pri veľkonočnom varení môžu prísť vhod.
- Pred každým nákupom je vhodné napísať si presný nákupný zoznam a vďaka nemu nakúpiť iba to, čo je naozaj potrebné.
- Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Dávajte však pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, že je v zľave. Zľavy je vhodné využiť pri potravinách, ktoré nakupujete často. Aj v tomto prípade je dôležitejšia kvalita ako kvantita.
- Pri nákupoch odporúčame nosiť si vlastnú nákupnú tašku, aby ste sa vyhli opakovanému kupovaniu a hromadeniu jednorazových tašiek.
- Nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Hladný zákazník často nakúpi aj to, čo nepotrebuje.
- Dbajte na to, aby ste správne skladovali potraviny v chladničke či špajze.