Štúdie pochádzali z menej vyspelých krajín
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu Jozef Firment Lekárske noviny povedal, že konzistentné a výrazné zlepšenie výsledkov liečby covidu, keď bol do nej zahrnutý aj liek ivermektín, ukazovali viaceré kontrolované klinické štúdie z mnohých krajín.
„Žiaľ, najviac týchto štúdií pochádza z menej vyspelých krajín a medicínske autority vyspelých krajín považujú výsledky za nepreukazné s nízkou silou dôkazov. Štúdie, ktoré pochádzajú z rozvinutých krajín, aj keď sú priaznivé, majú nižší počet podaní a zaradených pacientov preto nedosahujú významný štatistický potenciál. Z toho dôvodu sa ivermektín nezaradil do štandardnej liečby covidu vo vyspelých štátoch sveta,“ uviedol, avšak v krajinách bol tento liek bežne dostupný v lekárňach. Jeho primárny účel bol ale na liečbu parazitárnych ochorení.
Vtedajší minister Marek Krajčí vydal povolenie
26.1.2021 bolo vydané prvé povolenie na použitie 5-tisíc balení lieku. V tom čase však na Slovensko doviezli iba 240 kusov, ktoré doskladnili do nemocničných lekární. 8.2.2021 už ministerstvo vydalo povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku ivermektín na prevenciu a liečbu covidu. Marek Krajčí, vtedajší minister zdravotníctva, povolil najväčší dovoz liekov 22.2.2021.
Avšak Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uviedol, že do schvaľovania a ani posudzovania lieku ivermektín nebol zapojený. Predpoklad bol, že všetky potrebné dokumenty má ministerstvo, keďže povolenie na terapeutické využitie už vydalo.