Vladimír Lengvarský vystriedal Mareka Krajčího na poste ministra zdravotníctva koncom decembra 2021. Ten uviedol, že liek s účinnou látkou ivermektín v perorálnej forme bol 10. júla 2021 registrovaný na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv, avšak iba na liečbu parazitárnych ochorení. Svetová zdravotníctva organizácia, Európska lieková agentúra a americká Správa potravín a liečiv (FDA) totiž neodporučili používať ivermektín na liečenie ochorenia covid-19. Dôvodom bol nedostatok relevantných dôkazov, ktoré by jednoznačne potvrdili prínosy lieku.
Vtedajší minister Krajčí vydal povolenie na terapeutické použitie ivermektínu len na pol roka. Do 24.8.2021 ministerstvo neevidovalo žiadosť od žiadneho lekára ani hlavného odborníka v infektológii na liečbu covidu ivermektínom, ďalšie povolenie ministerstvo zdravotníctva nevydalo.
Poslednou bodkou bola veľká randomizovaná štúdia z októbra 2022. Jej autorom je profesor Perry Wilson z Yale School of Medicine. Táto štúdia totiž potvrdila, že ivermektín je v liečbe covidu niečo ako placebo. Pacienti s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia covid sa vďaka ivermektínu neskrátil čas zotavenia. Tejto štúdie sa zúčastnilo 1 591 dospelých pacientov s covidom. Autor štúdie ju označil za takzvaný posledný klinec do rakvy pri jeho používaní na liečbu ochorenia covid-19.