Verejnosť môže obdivovať iba tri z nich, z toho hneď dve nájdete v Betliari. Priviezol ich tam zo svojich potuliek gróf Andrássy a sú vystavené vo vynovenej expozícii zimnej záhrady kaštieľa. Obzvlášť cenná a aj zachovaná je egyptská múmia Nebeja, kňaza staroegyptského boha Amona z 12. až 11. storočia pred Kristom. Táto vzácna múmia pochádza z pohrebného poľa v Gíze. Je uložená v pôvodnom sarkofágu aj s hieroglyfmi a amuletom posvätného chrobáka skarabea. Odborníci zistili, že kňaz mal 35 až 40 rokov.
„Z potuliek po svete ju spolu s exotickými trofejami a aj zbraňami doniesol Emanuel Andrássy. Zachovali sa tu aj artefakty až 3 000 rokov staré, pričom sú rozmiestnené tak ako za posledných majiteľov, ktorí kaštieľ opustili v roku 1944,“ povedala kultúrno-propagačná manažérka múzea Judita Krajčiová. Gróf sa na dlhú cestu vydal začiatkom roka 1849. Jeho trasa viedla z Londýna cez Gibraltár, Alexandriu a Káhiru až do Ázie na Cejlón, Sumatru, Borneo, Jávu. Navštívil aj Singapur, Hongkong a Kalkatu.
V Betliari vystavujú aj pozostatky dieťaťa, ktoré sú z 5. až 4. storočia pred Kristom. K balzamovaniu dochádzalo preto, aby sa zachovalo telo a duša človeka sa mala kam vrátiť. A telo muselo byť v takom stave, aby ho duša pri návrate spoznala. Zachovať chceli po smrti aj nášho prvého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda, ale nepoučili sa od Egypťanov a po nesprávnom postupe snaha vyšla nazmar...
Ako prebiehala mumifikácia?
Prvý spôsob mumifikácie bol veľmi jednoduchý. Telo vysušili na slnku a zabalili do ovínadiel. Neskôr využili skúsenosti s uskladňovaním rýb a telá nasoľovali. Na zastavenie hnilobného procesu vnútorných orgánov neskôr využívali hydroxid sodný, pričom v Strednej ríši vyberali mozog cez nosné dierky. Mozgovú dutinu vyplnili živicou a telo sa v roztoku hydroxidu sušilo takmer 70 dní. Vnútro vyplnili látkami alebo pilinami a dôkladne ho naolejovali. Na obviazanie tela používali kusy starých látok a medzi jednotlivé vrstvy vkladali amulety, aby chránili telesnú schránku zosnulého.
U nás ich je päť
V depozite Slovenského národného múzea v Bratislave opatrujú dve kompletné telá z Egypta, ich vek sa datuje niekoľko storočí pred naším letopočtom. V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote možno vidieť mumifikovanú Egypťanku Tašeritnetiah.