Je preto prirodzené, že obsah s takýmto zásahom vyvoláva reakcie. S prihliadnutím na to, že veľkú časť tvorí bulvár, sme na to zvyknutí. K niektorým veciam však nebudeme ľahostajní. Pri atakoch a nálepkách smerujúcich na vlastnícku štruktúru NMH, najmä z Denníka N, prišlo v poslednom období k zmene.
Stúpla frekvencia komentovania práce našich titulov a ich tón sa stal agresívnejší. Skoro na dennej báze sa v článkoch objavujú holé konštatovania bez kontextu či konkretizácie, že médiá Penty a jej bulvár slúžia súčasnej vládnej moci a nekriticky ju podporujú. Pri príležitosti 30. výročia najčítanejšieho týždenníka PLUS 7 DNÍ som v roku 2020 v komentári vysvetlil, že naše tituly nikdy nemôžu a nebudú podliehať a podporovať akúkoľvek vládnu moc.
Nedovolia nám to naši čitatelia nachádzajúci sa vo všetkých spektrách politických aj svetonázorových preferencií. Odlišujeme sa však aj v ďalších veciach. Denník N má na rozdiel od nás odlišný biznis model, postavený na digitálnom predplatnom. Ten ich predurčuje, aby boli aktivistickí, neustále mobilizovali svojho čitateľa, opakovane ho presviedčali, že len ich názory a hodnoty sú tie správne. K tomu nepochybne patria aj rôzne patetické výzvy o záchrane demokracie, planéty či práv menšín.
Intenzita vzťahu so svojím predplatiteľom, založená na rovnakých spoločných hodnotách a ideológii, je pre Denník N priorita, ale daňou za to je celkový počet čitateľov. Ten im klesá. Možno aj to je dôvod, prečo sa v poslednom období mediálna menšina rozhodla o to hlasnejšie si uzurpovať aj právo strážcu mediálnej morálky či kvality.
Bez ostychu „edukuje“ vlastníkov televízie Markíza a jej manažment o tom, čo sú a čo nie sú prípustné zmeny v ich spravodajstve. Novinársku obec delí na dobrých a zlých. Dobrí sú tí, ktorí zdieľajú bezpodmienečne názor Denníka N. Tí ďalší sú oligarchickými médiami, kde síce pracujú stovky novinárov, pričom mnohí z nich sú na tomto trhu podstatne dlhšie než ich kolegovia z konkurencie, no rešpekt si nezaslúžia, pokiaľ nie sú pripravení zdieľať ich aktivistický naratív.
Dianiu v politike, ale aj v slovenských médiách sa budeme v našich tituloch slobodne venovať. Budeme to robiť spôsobom, ktorý zohľadňuje žáner, v ktorom pôsobíme, hodnoty nášho vydavateľstva a profesionalitu stoviek našich novinárov, ktorí ovládajú svoje remeslo. Práve týmto žurnalistom, pracujúcim nielen v našom vydavateľstve, chcem vyjadriť podporu a rešpekt. Michal Teplica,
generálny riaditeľ NMH