"Nižšiu úmrtnosť v medziročnom porovnaní a zároveň aj nižšiu nadúmrtnosť v porovnaní s predchádzajúcimi troma rokmi okrem ústupu pandémie ovplyvnil aj nižší počet zomretých na dlhodobo najčastejšiu príčinu smrti - choroby obehovej sústavy," priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Najčastejšou príčinou úmrtí boli v minulom roku choroby obehovej sústavy (24.530 úmrtí). Nasledovali nádory (13.535), choroby dýchacej sústavy (4502), choroby tráviacej sústavy (3026) a vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti (2435). Na následky o chorenia COVID-19 zomrelo 526 osôb. "Na celkovom počte zomretých predstavovala infekcia len jeden percentný podiel a zaradila sa tak už medzi príčiny smrti, ktoré dlhodobo len nepatrne ovplyvňujú úmrtnosť na Slovensku," dodal úrad.
Hluk je náš nepriateľ: Nepodceňujte ho, ničí nám zdravie. Zistenia vedcov sú znepokojivé!
V porovnaní s rokom 2022 klesol počet zomretých vo všetkých krajoch Slovenska. V Nitrianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji zomrelo menej ľudí aj oproti päťročnému priemeru pred pandémiou. "V ostatných krajoch ešte pretrvala mierna nadúmrtnosť. Najviac prevýšil počet úmrtí predpandemické čísla v Bratislavskom kraji," informoval ŠÚ SR.
Najviac úmrtí zaznamenali u osôb nad 65 rokov (42.125). "Počet zomretých seniorov sa medziročne znížil o 9,2 percenta, ale stále bol ešte o takmer šesť percent vyšší ako päťročný priemer pred pandémiou. Kým starších seniorov nad 75 rokov zomieralo len o 1,4 percenta viac ako pred pandémiou, v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) bola stále ešte zaznamenaná pomerne vysoká nadúmrtnosť," uzavrel úrad.