Foltán zároveň upozornil europoslankyňu Miriam Lexmann (KDH), že na možnosť podania medzištátnej sťažnosti a relevantnú judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) upozornila v minulosti vtedajšieho ministra spravodlivosti Viliama Karasa (KDH) poškodená strana. TASR jeho stanovisko poskytlo tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.
Priblížil, že po tom, čo v januári 2023 sudkyňa zamietla ďalšie vyšetrovanie na území Belgicka, sa obrátil na MS SR, ktoré v tom čase riadila Jana Dubovcová.
"Napriek prísľubu ministerstva z februára 2023, že v prípade, ak nedôjde v primeranom čase k posunu v trestnom konaní, Slovenská republika zváži iniciovanie konania pred ESĽP, sa tento proces nekonal. Keď sme v júni 2023 požiadali o stretnutie vo veci podania medzištátnej sťažnosti na ESĽP, vedenie rezortu nás odbilo s odpoveďou, že tento krok je predčasný a najskôr je potrebné vyčerpať všetky vnútroštátne prostriedky v zmysle belgického práva," doplnil Foltán s tým, že to je v rozpore s judikatúrou ESĽP. Zároveň ocenil aktívny postoj ministra spravodlivosti Borisa Suska a ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (obaja Smer-SD).
Chovanec zomrel vo februári 2018 po zatknutí belgickou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania. Vyšetrovací súd sa prípadom zaoberal tento týždeň, opäť by mal rozhodovať 3. júna. Prokuratúra je za zrušenie obvinení, civilná strana žiada o postúpenie veci trestnému súdu. Kresťanskodemokratické hnutie, za ktoré Lexmann a Karas kandidujú do eurovolieb, avizovalo, že pokiaľ v prípade dôjde k ďalším prieťahom, vyzve MS SR, aby čo najskôr iniciovalo konanie pred ESĽP.