"Tak, ako počas Vianoc, aj počas Veľkej noci sa často necháme zlákať preplnenými regálmi v obchodoch a nakupujeme hlava-nehlava. To však nie je úplne ideálny stav pre našu planétu, ktorá už aj tak ´s nami má čo robiť´," pripomenula hovorkyňa.
Pri výzdobe je ideálne využiť ozdoby, ktoré už ľudia majú doma. V obchodoch treba uprednostniť dekorácie z prírodných materiálov. Odporúča tiež výrobu veľkonočných ozdôb s deťmi. "Internet ponúka mnoho tipov, ako zo starých vecí vyrobiť nové. Veľkonočné vajíčka možno nafarbiť pomocou rôznych potravín a korenín. Na rozdiel od mnohých komerčne dostupných farieb tieto ingrediencie neobsahujú žiadne látky škodlivé pre zdravie," načrtla hovorkyňa.
Nakupovať odporúčajú aktivisti s nákupným zoznamom. "Myslite na svoje zdravie, peňaženku a aj na životné prostredie, ktorému nepremyslené nákupy a následné vyhadzovanie pokazených potravín či nezjedených jedál určite neprospievajú," pripomenula hovorkyňa. Zamerať sa treba na miestne výrobky, prípadne nákupy priamo od farmára. Platí to aj v prípade nákupu mäsa či rýb.
Pri veľkonočných čokoládkach odporúča Greenpeace hľadať výrobky s certifikátom Rainforest Alliance alebo UTZ, ktoré napovedia, či bola čokoláda vyrobená z kakaovníka vypestovaného udržateľným spôsobom. "Hlavná zložka čokolády - kakao, sa dováža z tropických oblastí, a i keď sa kakaovníky dajú pestovať udržateľným spôsobom bez odlesňovania, mnohí výrobcovia často nie sú schopní alebo ochotní to tak urobiť," vysvetlila Ábelová. Radí tiež zvoliť čokoládu bez palmového oleja. Odporúča aj výrobky s logom Fair Trade.
Ako tip na darček do veľkonočných košíkov odporúča Greenpeace namiesto sladkostí či nových hračiek darček na vytváranie spoločných spomienok. Môže ísť o výlet, kurz varenia pre rodinu alebo prechádzku v parku či výlet do lesa.