"Je to bezprecedentná situácia a veľký problém. Nie je to obrovská zmena rotácie Zeme, ktorá by viedla ku katastrofe alebo niečomu podobnému, ale je to niečo pozoruhodné. Je to ďalší náznak toho, že sa nachádzame vo veľmi nezvyčajnom období. Topenie ľadu na oboch zemských póloch pôsobí proti prudkému zrýchľovaniu planéty a pravdepodobne oddialilo toto globálne zúčtovanie asi o tri roky," povedal hlavný autor štúdie profesor Duncan Agnew z Kalifornskej univerzity v San Diegu.
"Smerujeme k zápornej skokovej sekunde. Otázkou nie je, či, ale kedy ju odpočítame," povedal Dennis McCarthy z oddelenia časomiery amerického námorného observatória.
Astronomický čas zaostával za atómovým časom každý deň o 2,5 milisekundy. Tieto denné zlomky sekúnd sa každých niekoľko rokov sčítali na celé sekundy. Od roku 1972 sa medzinárodní časomerači rozhodli pridať v júni alebo decembri priestupnú sekundu, aby astronomický čas dobehol atómový. V rokoch 1972 až 2016 bolo pridaných dvadsaťsedem samostatných priestupných sekúnd, pretože Zem sa spomalila. Tempo spomaľovania sa však znižovalo. Okolo roku 2017 sa miera spomalenia spomalila do takej miery, že Zem sa v skutočnosti začala zrýchľovať.
Umelá inteligencia predpovedala zánik Zeme:
Podľa odborníkov je pridávanie sekúnd oveľa menší problém ako ich odoberanie. Vynechanie sekundy bude podľa odborníkov zložitejšie, pretože softvérové programy sú navrhnuté tak, aby pridávali, nie odoberali čas.