Brusel je ako vzdialený vesmír
"Každá vláda je rovnaká," hovorí pre Politico 47-ročná Mária Horváthová, ktorá si svieti baterkou v telefóne. V jej trojizbovom byte, ktorý zdieľa so svojimi šiestimi deťmi a ďalšími štyrmi dospelými, je elektrina, ale žiarovka práve prestala fungovať.
Horváthová o EÚ "nič nevie", ale "ako normálny občan volím," povedala pre portál. Neúcta slovenských politikov k rómskej komunite, ktorá podľa odhadov tvorí takmer 10 percent národnej populácie, spôsobila u Horváthovej rozčarovanie z národnej politiky.
Takmer polovica rómskej populácie na Slovensku sa v štúdii z roku 2020, ktorú si nechal vypracovať Európsky parlament, vyhlásila za nezamestnanú, pričom mnohí respondenti sa odvolávali na diskrimináciu a nízku úroveň vzdelania. Žijú v oddelených štvrtiach mimo mestských centier, chodia do iných škôl a čelia oveľa vyššej miere nezamestnanosti ako bežná populácia.
V apríli minulého roka Európska komisia podala žalobu na slovenské orgány za to, že neriešia segregáciu vo vzdelávaní, keďže 65 % rómskych žiakov vo veku od 6 do 15 rokov navštevuje školy, kde sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia. "Každá vláda je rovnaká," povedala Horváthová. "Rasizmus existuje v každej vláde a všade."
Ľudia očakávajú okamžitú zmenu
Keď sa Horváthová vo veku 15 rokov presťahovala na Luník IX, nie všetci tam boli Rómovia. Ale na základe uznesenia košického mestského zastupiteľstva z roku 1995 sa bieli ľudia presťahovali do centra mesta, zatiaľ čo Rómovia žijúci v meste - ako aj neplatiči nájomného a ľudia považovaní za "sociálne neprispôsobivých" - sa museli presťahovať na Luník IX.
Dnes tvoria 99 percent obyvateľov Luníka IX Rómovia - vrátane starostu Marcela Šaňu. "Nerád to nazývam getom, ale toto uznesenie z neho práve to urobilo," povedal Šaňa pre Politico. Volebná účasť je v každých voľbách pomerne nízka - s výnimkou komunálnych volieb, v ktorých si obyvatelia Luníka IX volia svojho starostu.
Veľa ľudí, ktorí sú ešte zapísaní v zozname voličov na Luníku IX, sa odsťahovalo, čo umelo znižuje volebnú účasť, uviedol Šaňa. To však nestačí na vysvetlenie toho, prečo sa k volebným urnám v eurovoľbách dostane tak málo ľudí. "Zmeny tam môžu byť dôležité pre vaše deti," povedal Šaňa. "Ľudia však očakávajú okamžité zmeny." Aby ľudia išli voliť, musí podľa neho existovať priama súvislosť s tým, ako to zlepší ich životnú situáciu.
Čítajte ďalej →