Mudžáhid pre afganskú televíziu TOLOnews uviedol, že predpokladá, že ide o dvoch amerických občanov. Podľa neho v tejto veci prebiehajú aj rokovania s predstaviteľmi USA. Nespresnil však povahu údajného porušovania zákonov alebo identitu zadržiavaných.
Cudzinci, ktorí cestujú do Afganistanu, musia dodržiavať zákony, zdôraznil hovorca Talibanu. "Ak pravidlá porušia, samozrejme, musia čeliť právnym následkom," dodal.
Manželka Američana Ryana Corbetta, ktorého zadržiavajú v Afganistane od augusta 2022, vyjadrila tento týždeň po telefonáte s manželom obavy o jeho zdravie, informovala vo štvrtok stanica CBS. Americké ministerstvo zahraničných vecí potom zdôraznilo, že sa aktívne usiluje o jeho prepustenie.
Ako píše agentúra DPA, presný počet cudzincov zadržiavaných v Afganistane nie je známy. Koncom februára z tejto krajiny prepustili po deviatich mesiacoch strávených vo väzení rakúskeho krajne pravicového extrémistu, ktorého Taliban zadržal pre obvinenia zo špionáže.
Radikálne hnutie tiež oslobodilo štyroch Britov, ktorých uväznili pre porušenie afganských zákonov v októbri minulého roka. Británia sa neskôr ospravedlnila za akékoľvek porušenia.
Dosiaľ je verejne známy len jeden prípad výmeny väzňov medzi Talibanom a Spojenými štátmi, odkedy sa toto hnutie dostalo opäť k moci v roku 2021. Marka Frerichsa, veterána amerických námorných síl, ktorý pracoval v Afganistane ako stavebný inžinier na stavebných projektoch, keď ho v roku 2020 uniesli, vymenili o dva roky neskôr za Bašára Núrzaja, vojenského veliteľa a spolupracovníka Talibanu uväzneného v USA na 17 rokov za pašovanie heroínu.