S vypúšťaním vody sa začalo vlani v auguste, takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v tejto elektrárni, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následné vlny cunami. Proti vypúšťaniu sa postavili rybárske skupiny a susedné krajiny. Čína ihneď po začatí vypúšťania zakázala dovoz japonských morských plodov.
Sobotňajšie rokovania prebehli v čínskom meste Ta-lien. Japonskí predstavitelia poskytli "vedecky podložené" vysvetlenie, ako bolo vypúšťanie vody bezpečne vykonané podľa plánu, uviedla japonská diplomacia vo vyhlásení.
Japonský premiér Fumio Kišida a čínsky prezident Si Ťin-pching sa na schôdzke v novembri dohodli na rokovaniach na úrovni odborníkov. Podľa AP sa medzi týmito krajinami konalo už niekoľko neformálnych stretnutí, ale nedeľňajšie vyhlásenie japonskej diplomacie ich prvýkrát verejne potvrdilo.
Japonskí a čínski odborníci si v sobotu vymenili názory na technické záležitosti týkajúce sa vypúšťania vody, povedal nemenovaný japonský predstaviteľ bez uvedenia akýchkoľvek detailov.
V polovici marca navštívil Fukušimu aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, ktorý potvrdil, že prebiehajúce vypúšťanie spĺňa bezpečnostné kritériá a "neexistujú vedecké dôvody" na akékoľvek obmedzenia týkajúce sa produktov z tohto regiónu.