Pedagógovia sa neraz presvedčili, že s dieťaťom nestačí intenzívne pracovať len počas pobytu v škôlke či škole, ale vzdelaným a rozhľadeným má byť aj samotný rodič. Škola aj prostredníctvom sociálnych sietí vzdeláva a šíri osvetu v oblasti rozvoja a starostlivosti o deti s PAS (poruchou autistického spektra, pozn. red.) a dennodenne pracuje na tom, aby sa deti s autizmom nielen cítili videné, ale aby celá rodina cítila oporu niekoho, kto ju bude počas úskalí života s takou závažnou diagnózou sprevádzať.
Jedinci s touto diagnózou sa môžu vo svojich prejavoch a ťažkostiach výrazne odlišovať. Čo však majú spoločné, sú špecifiká ich komunikácie, problémy v sociálnych interakciách a vo vnímaní spoločenských vzorcov. Všeobecne však platí, že čím skôr sa s nimi začne pracovať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa im podarí zaradiť do bežného života a ich jedinečný pohľad na svet tak bude prínosom pre celú spoločnosť.
Modrí hrdinovia
Pani učiteľky z Jozefskej nazývajú svojich žiakov modrými hrdinami. Dôvod je prozaický - modrá je oficiálnou farbou tejto diagnózy a do jej odtieňov sa 2. apríla každoročne zaodeje celý svet. Namodro sú nasvietené najslávnejšie budovy a významné miesta, modrým oblečením aj vy viete v tento deň vyjadriť podporu a uznanie každému, kto sa s touto neľahkou diagnózou potýka. Deti s autizmom si však zaslúžia našu pozornosť celý rok.
Sú medzi nami aj so svojimi rodinami, túžia po prijatí a opore. Opak však býva pravdou, a tak neraz rodina s autizmom čelí izolácii a nepochopeniu od svojho okolia. Pritom stačí málo, aby nás pustili do svojho sveta, aby sme aj my mohli obdivovať ich čistú a autentickú radosť z najbežnejších vecí. Práve táto schopnosť ponoriť sa do prítomnosti a sily okamihu nám ukazuje našu častú neschopnosť vnímať každodennú pestrofarebnosť.