Zmenou jedálnička si však dokážeme pomôcť aj sami. K tomu je vhodný, samozrejme, aj primeraný pohyb. Podľa odborníkov v oblasti výživy je najhoršie, ak ľudia skočia z extrému prejedania sa k drastickým diétam. Ako si teda po dňoch hodovania máme upraviť črevnú flóru?
Aj po veľkonočných sviatkoch platí, že čím menej drastickejšie diéty, tým lepšie. Jediné, čo by ste tým dosiahli, je, že by ste si spomalili metabolizmus.
„Dôležité je, aby ľudia jedli iné porcie a pomery jedál. To znamená viac zeleniny, ovocia, vody, sladkovodných i morských rýb, chudého hydinového mäsa, nízkotučných mliečnych výrobkov, strukovín, menej chleba, škrobových príloh, údenín, červeného mäsa, nasýtených tukov - masla, smotany, tučných syrov, sladkostí, čipsov. V tejto súvislosti je overená metóda zdravého taniera: 50 percent zeleniny a ovocia, 25 percent chudej bielkoviny a 25 percent celozrnnej prílohy,“ vysvetľuje uznávaný gastroenterológ Peter Minárik. Nie je vhodné jesť hltavo, treba si nájsť na jedlo dosť času, robiť si krátke pauzy a pred každým jedlom sa napiť vody.
Žiadne dlhodobé hladovanie
Krátkodobé hladovanie a prísna reštrikcia príjmu živín a energie sa môžu podľa Petra Minárika spájať so zdravotnými rizikami a s hrozbami, ako sú žlčové kamene, stres, nerovnováha minerálnych látok. Ďalej s nepríjemnými sprievodnými znakmi, ako sú napríklad acetónový zápach z úst, celková únava, zlá nálada, frustrácia. Dlhodobé hladovanie zasa spôsobuje deficit esenciálnych živín, rozvrat vnútorného prostredia, dokonca smrť.
K návratu celkovej pohody nás privedie aj pohyb. „Na začiatok postačí aspoň 30-minútová pravidelná prechádzka každý deň - budete mať lepšiu náladu a naštartujete viac svoje trávenie. Potom začnite uvažovať, aká aktivita by vám prinášala najväčšiu radosť,“ radí Peter Minárik. Pravidelný pohyb nielen upravuje našu peristaltiku, ale pomáha aj imunite a zaháňa depresiu.