Vakcíny sa stali problémom
Únijné krajiny podľa Politica vyhodili najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti chorobe COVID-19, čo daňových poplatníkov stálo zhruba štyri miliardy eur. Mnoho týchto vakcín bolo zakúpených na vrchole pandémie v roku 2021, práve keď EÚ uzavrela svoj najväčší jednorazový kontrakt na 1,1 miliardy dávok od spoločností Pfizer/BioNTech. Krajiny boli viazané nákupom dávok aj v čase, keď pandémia ustupovala.
Náš Najvyšší kontrolný úrad v súčasnosti vykonáva audit, ktorého cieľom je okrem iného preveriť, za akých podmienok boli zo strany Európskej komisie zazmluvnené vakcíny od spoločnosti Pfizer. „Výstupom kontroly tak bude odpoveď nielen na dodržanie legislatívnych pravidiel zo strany národných inštitúcií, ale aj pohľad na transparentnosť či hospodárnosť konania EK. Výsledky kontroly zašle predseda NKÚ aj Európskemu parlamentu a Európskemu dvoru audítorov,“ uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Chce opäť kandidovať
Ursula von der Leyen sa v roku 2019 stala prvou ženou na čele EK. Predtým zastávala niekoľko ministerských postov vo vláde Angely Merkelovej. O post šéfky EK chce opäť zabojovať. Vyšetrovanie európskeho prokurátora však môže jej kandidatúru skomplikovať. Ako predsedníčka EK zastupuje Úniu na takmer všetkých významných medzinárodných summitoch. Americký časopis Forbes ju označil za „najmocnejšiu ženu sveta“.
EP sa k zmluve nedostal
Miriam Lexmann, europoslankyňa
- Téma nákupu vakcín v europarlamente (EP) rezonuje už od pandemických čias. EP viackrát žiadal, aby zmluva medzi EK a Pfizerom bola zverejnená. Podarilo sa nám vydobyť, aby bola ako keby vystavená k nahliadnutiu. Zistili sme však, že všetky základné údaje, ako napríklad jednotková cena, boli vyčiarknuté. Takže sme sa nedostali ku všetkým informáciám. Čakáme na finálnu správu NKÚ. Pre všetkých slovenských europoslancov bude smerodajná.