Nemci by mali "žiť spolu so zvieratami tak, ako sa nám to snažia nahovoriť", povedal Masisi v rozhovore pre nemecký denník Bild. "Toto nie je vtip," dodal. "Radi by sme ponúkli Nemecku takýto dar," uviedol prezident s tým, že "nie nebude brať ako odpoveď". Úsilie v oblasti ochrany prírody podľa jeho slov viedlo k prudkému nárastu počtu slonov v krajine a lov považuje za dôležitý prostriedok na udržanie ich populácie pod kontrolou.
V Botswane v súčasnosti žije asi 130.000 slonov. Táto juhoafrická krajina v rámci riešenia tohto problému darovala 8000 slonov Angole a ďalších 500 ponúkla Mozambiku. Stáda slonov spôsobujú v krajine škody na majetku, požierajú úrodu a ohrozujú miestnych obyvateľov, tvrdí Masisi.
Muž si nevšimol slona, ktorému stál v ceste.
Botswana v roku 2014 zakázala lov slonov za účelom trofejí, no v roku 2019 tento zákaz po tlaku miestnych komunít zrušila, pripomína AFP. Tamojšie úrady v súčasnosti vydávajú ročné kvóty na lov slonov. Podľa správy organizácie na ochranu práv zvierat Humane Society International z roku 2021 je Nemecko spomedzi krajín EÚ najväčším dovozcom trofejí slonov a poľovníckych trofejí.
Hovorkyňa nemeckého envirorezortu uviedla, že Botswana v súvislosti s návrhom na sprísnenie dovozu loveckých trofejí Berlín neupozornila. "Vzhľadom na alarmujúci úbytok biologickej diverzity je našou osobitnou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby bol dovoz poľovníckych trofejí udržateľný a legálny," povedala.