„Všetci, čo žijeme pri lesoch, rozumieme strachu z útoku medveďa. Je úlohou vlády ochrániť občanov a situáciu s medveďmi riešiť. Vláda nepredložila žiadne relevantné argumenty, prečo je potrebné predkladať ústavný zákon narýchlo bez diskusie a pár dní pred prezidentskými voľbami. Zároveň sme nedostali informácie o rokovaní medzi vládou a Európskou komisiou v tejto veci. Preto sa vyjadríme po predložení všetkých potrebných informácií a preštudovaní návrhu,“ reagoval podpredseda KDH Marián Čaučík.
Ochranár Erik Baláž považuje zákon za nezmysel, navyše v rozpore s legislatívou Európskej únie. Tá hovorí, že manažovať môžeme iba problémové medvede. „Tento zákon nerieši problémové jedince. Všetky medvede chodia občas blízko intravilánu. Zákon teda dáva výnimku na odstrel všetkých medveďov. Dostanú ju desaťtisíce ľudí, ktorí majú zbrane,“ povedal Baláž. Ak zákon prejde parlamentom, podľa neho hrozia Slovensku súdne spory.
Neobvyklé riešenie
Dávať problematiku medveďa do ústavného zákona je neobvyklé. Čiže chápem kritiku, že toto nepatrí do ústavy. Chápem však aj argument predkladateľa, ktorý sa chce vyhnúť tomu, aby zákon neskončil na Ústavnom súde a aby z toho nebol spor, ktorý sa bude ťahať rok alebo dva. U nás je snaha skoro všetko napadnúť na Ústavom súde. A toto je cena za to. V prípade rozporu nášho ústavného zákona s európskou legislatívou sa môže objaviť pokus ísť na Súdny dvor do Luxemburgu. V Európe však panuje rozdielny názor na to, či vo vzťahu k ústavnému právu členských krajín platí nadradenosť práva EÚ, alebo nie. Riešili to v Česku a v Nemecku. U nás sa môže tento spor kuriózne riešiť na medveďoch.