Naznačil to vo štvrtok šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár, informuje spravodajca TASR. Blanár po skončení dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO potvrdil, že o nástupníctve po Jensovi Stoltenbergovi ministri medzi sebou hovorili. V hre sú dve mená – končiaci holandský premiér Mark Rutte a rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorého mandát skončí koncom tohto roka.
Minister upozornil, že Slovensko vždy k voľbe šéfa Aliancie pristupovalo konštruktívne a chce tak robiť aj teraz.
Priznal však, že očakával trochu viac empatie zo strany relevantných kandidátov k požiadavkám krajín východného krídla NATO. Aj preto, že ak je dnes niekto veľmi vystavený hrozbám vojny v susedstve, tak sú to krajiny Bukureštskej deviatky (B9). Dodal, že Slovensko v tejto pozícii, ktorú presadzujú aj Maďarsko a Rumunsko, podporilo i susedné Poľsko, hoci poľská vláda už vyjadrila podporu Ruttemu. S podporou holandského premiéra sa netají ani Česká republika.
"Tie krajiny priamo susedia s Ukrajinou, kde konflikt prebieha, a preto sme očakávali, že sa bude viac diskutovať o našich záujmoch," vysvetlil Blanár.
Upozornil, že krajiny strednej a východnej Európy nemali relevantného kandidáta, až kým svoju kandidatúru oficiálne nepredložil rumunský prezident.