Dva týždne po prelomovej operácii prepustili Richarda Slaymana (62) z Weymouthu v stredu z nemocnice domov. „Jeden z najšťastnejších okamihov v mojom živote,“ vyhlásil Slayman. Transplantácie orgánov z geneticky modifikovaných ošípaných v minulosti neboli úspešné. Vedci tak terajší úspech označili za historický míľnik.
Navyše, upravená prasacia oblička funguje v jeho tele dobre a Richard už nie je odkázaný na dialýzu. A čo na netradičnú transplantáciu hovorí sám Slayman? „Nepovažoval som to za spôsob, ako pomôcť len mne, ale aj za spôsob, ako poskytnúť nádej tisíckam ľudí, ktorí potrebujú transplantáciu, aby prežili,“ uviedol.
K prasacej obličke sa dostal po tom, čo v roku 2018 dostal ľudskú obličku od zosnulého darcu. Tá však vlani začala zlyhávať a lekári mu navrhli transplantáciu práve tej živočíšnej. Prasaciu obličku, ktorú dostal, upravila farmaceutická spoločnosť eGenesis so sídlom v Cambridgei. Odstránila „škodlivé“ prasacie gény a pridala určité ľudské gény, aby zlepšila jej kompatibilitu s človekom.