Astronómovia objavili silné magnetické polia obklopujúce čiernu dieru uprostred Mliečnej cesty. Nová snímka z teleskopu Event Horizon Telescope (EHT) po prvý raz v polarizovanom svetle zachytáva prstenec magnetických polí obklopujúci čiernu dieru Sagittarius A* v strede našej Galaxie. Snímky v polarizovanom svetle umožňujú vedcom rozoznať čiary magnetických polí.
Magnetické polia sa podobajú poliam pozorovaným v okolí čiernej diery M87* v strede galaxie M87*, čo podľa Európskeho južného observatória naznačuje, že silné magnetické polia môžu byť bežné u všetkých čiernych dier.
"To, čo vidíme, sú silné, spletité a usporiadané magnetické polia v okolí čiernej diery uprostred Mliečnej cesty," vyhlásila Sara Issounová z Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity, ktorá pôsobí ako jedna z vedúcich pracovníkov projektu.
Hmotnosť supermasívnych čiernych dier uprostred galaxií sa pohybuje v miliónoch až miliardách násobkov hmotnosti Slnka. Vedci predpokladajú, že sa objavili veľmi skoro po vzniku vesmíru, no podrobnosti ich vzniku zostávajú záhadou.