Fico ocenil dynamiku prijímania sociálnych opatrení, ale aj snahu rezortu o zachovanie sociálneho dialógu. Medzi priority na nasledujúce obdobie premiér zaradil schválenie 13. dôchodku, zachovanie nízkej miery nezamestnanosti a zvýšenie minimálnej mzdy na 60 % priemernej mzdy.
"Je dobré, že sa nachádzame v priemere pod štyrmi percentami, a asi všetci uznáme, že významná časť ľudí, ktorí sú nezamestnaní, sú zväčša dlhodobo nezamestnaní alebo ľudia, ktorí nemajú pracovné návyky, nemajú pracovnú disciplínu," povedal Fico. Aj vzhľadom na to, že zamestnávateľom v súčasnosti chýba pracovná sila, je podľa neho správne, že sa ministerstvo sústreďuje aj na túto skupinu ľudí.
Vyplácanie plnohodnotných 13. dôchodkov premiér označil za vlajkovú loď sociálnej demokracie ešte z čias, keď boli vládne strany v opozícii. Zákon, podľa ktorého by mali seniori dostávať navyše priemerný dôchodok v danej kategórii, je už v druhom čítaní a Fico Tomášovi sľúbil jeho podporu. Legislatíva by mala byť definitívne schválená na nasledujúcom rokovaní Národnej rady SR.
Ďalšou prioritou je podľa premiéra zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 % priemernej mzdy v hospodárstve. Premiér si uvedomuje, že takýto rast zamestnávateľom zvýši mzdové náklady na príplatky, no zároveň upozornil, že napríklad v práci v noci Slovensku patria popredné priečky v rámci EÚ. Je podľa neho iba otázkou dohody koaličných partnerov, ako rýchlo sa minimálna mzda v tejto výške zavedie.
Minister Tomáš doplnil, že pri minimálnej mzde sa rezort iba vracia k automatu, ktorý už bol v minulosti zavedený. "Pokiaľ by sme dodržali časový harmonogram, ktorý je navrhnutý, tak podľa nových pravidiel by sa postupovalo v roku 2025, čo by znamenalo, že nová minimálna mzda stanovená automatom, novým automatom, by platila až od 1. 1. 2026," spresnil. V takom prípade by v roku 2026 dosiahla úroveň 920 eur a v roku 2027 by už dosahovala sumu 970 eur.
Rezort plánuje podľa Tomáša organizovať okrúhle stoly k ďalšiemu opatreniu vyplývajúcemu z programového vyhlásenia vlády, ktorým by mali byť takzvané rodinné karty. Tie by podľa Tomáša mali ponúkať napríklad zľavy na tovary súvisiace so starostlivosťou o deti alebo služby, ktoré rodina potrebuje. "Všetko toto bude však, samozrejme, predmetom odborných diskusií," dodal Tomáš.