Velil obrane Strečna, kde sa musel vyrovnať nielen s nemeckou presilou, ale aj s tým, že Veličkovi partizáni nekryli jeho pravé krídlo, hoci to predtým sľúbili. „Odmenou“ za hrdinstvo mu boli dva tresty smrti – jeden mu udelili fašisti, druhým mu neskôr hrozili komunisti. Iróniou je, že bývalý režim namiesto Dobrovodského velebil práve Velička, ktorý pri Strečne ani nebol. Keď sa major Dobrovodský 29. augusta 1944 skoro ráno dozvedel, že Nemci začali obsadzovať Slovensko, ihneď prevzal velenie žilinskej posádky a vyhlásil boj proti okupantom.
Stalo sa to ešte 12 hodín predtým, ako sa začalo SNP v samom jeho srdci v Banskej Bystrici. Nemci na Žilinu postupovali z dvoch smerov a boli v presile, preto Dobrovodský nariadil ústup do Strečnianskej tiesňavy, ktorá sa dala lepšie brániť. Major bol už predtým zapojený do príprav Povstania a partizánsky veliteľ Piotr Alexejevič Veličko sľúbil, že bude pri Strečne brániť pravý breh Váhu. Veličkova brigáda mala viac ako tisíc mužov, tí sa však neukázali.
Hoci sa povstaleckí vojaci urputne bránili, Nemci ich pozície začali ostreľovať z druhého brehu Váhu a postupne museli ustupovať. Boje v Strečnianskej tiesňave trvali päť dní. Povstalci tam spomalili nemecký postup a prekazili ich plány na rýchlu porážku SNP. Dobrovodský však bojoval ďalej. Nemci ho chytili v novembri v horách, no keďže zatajil svoju totožnosť, podarilo sa mu zo zajatia ujsť. Ukrýval sa s falošnými dokladmi a vojenský súd Slovenského štátu ho v neprítomnosti vo februári 1945 odsúdil na trest smrti obesením.
Hoci na prvé výročie SNP dostal čestné občianstvo Žiliny, s nástupom komunistickej totality sa stal hrdina od Strečna znovu nepohodlným. V roku 1950 ho zatkli a obvinili zo špionáže a velezrady. Vo vykonštruovanom procese mu opäť hrozili trestom smrti, no dostal „iba“ 18 rokov. Po piatich rokoch ho prepustili. Nemohol si však nájsť prácu, čím trpela jeho rodina, so ženou Valériou mali dve dcérky. Rehabilitovali ho až v roku 1966. Zomrel v roku 1986 vo veku 77 rokov. Po páde komunizmu ho in memoriam povýšili na generálmajora. Našťastie, nie je úplne zabudnutý, v Žiline mu v týchto dňoch odhalia pamätnú tabuľu.
Tankistu zabilo odzadu
Jedným z hrdinov, ktorí bojovali pri Strečne, bol aj tankista Matej Buc. Velil samohybnému delu Marder III. Bolo to jedno z mála obrnených povstaleckých vozidiel s výkonným kanónom. Inak mali vo výzbroji väčšinou len ľahké tanky. Nevýhodou vozidla typu Marder bolo, že kanón namontovaný na tankovom podvozku kryl pancier iba spredu a z bokov. Zozadu bola posádka nechránená. Matej Buc umne využíval terén a postupne zničil tri nemecké tanky a dve delá. Ráno 3. septembra ho však zabili streľbou z druhého brehu Váhu práve do nekrytej zadnej strany vozidla. Životom doplatil na to, že Veličkovi partizáni nebránili pravý breh rieky.
Možno odškodniť deti a manželky odsúdených?
Historik Marián Uhrín z Múzea SNP
Prečo boli za komunizmu prenasledovaní niektorí účastníci Povstania?
- Snáď preto, lebo nezdieľali myšlienky novej totality, koniec koncov proti jednej pár rokov predtým bojovali. V podstate nemožno hovoriť o nejakej protištátnej činnosti týchto ľudí. Obvinenia boli vykonštruované, respektíve boli nafúknuté niektoré ich vyjadrenia. Išlo o zbavenie sa odporcov, prípadne potenciálnych odporcov režimu.
Neskôr boli rehabilitovaní, ale či sa im dostalo adekvátneho ocenenia?
Možno adekvátne oceniť či odškodniť deti popravených či manželky, ktoré nevideli svojich mužov 10 a viac rokov? Osobne mám pocit, že nie. Koniec koncov stará sa štát adekvátne o veteránov?
Niekoľko faktov o Povstaní
Prečo vzniklo?
- Slovenské národné povstanie alebo tiež Povstanie v roku 1944 bolo ozbrojené povstanie slovenských povstaleckých jednotiek počas 2. svetovej
vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na slovenské územie
- začalo sa 29. augusta 1944
2 stratégie SNP
- vojenské ústredie zodpovedné za Povstanie malo pripravené 2 scenáre:
1. Dve divízie mali začať obsadením Duklianskeho priesmyku spolu s prichádzajúcou Červenou armádou.
2. Ak by Nemci prekročili hranice, čakať na príkaz povstaleckého podplukovníka Jána Goliana s cieľom zadržať ich a zaistiť karpatské priesmyky do príchodu Červenej armády.
Význam SNP
- v prvom rade narušilo celistvosť nemeckej armády a nakrátko znemožnilo Nemcom využívať dopravné spojenie a hospodárske zdroje pre svoje vojnové úsilie
- na Slovensku to bola jedna z mála ozbrojených akcií proti násilnej okupácii
Povstalecké letectvo
- do bojov SNP sa zapojila aj Prvá kombinovaná letka z letiska Tri duby (dnešný Sliač)
- jednotka operovala so 4 dvojplošnými stíhacími strojmi Avia B-534,
2 stíhačkami Messerschmitt Bf 109G-6 a niekoľkými pozorovacími lietadlami Let Š-328
Pamätníky
- nachádzajú sa takmer na celom území Slovenska
- ich najväčšia koncentrácia je na miestach bojov či masových popráv
- už v roku 1964 stálo asi 170 monumentálnych diel s tematikou SNP
- najznámejšie sú pamätník pri Kremničke od Dušana Jurkoviča či amfi teáter na Jankovom vŕšku nad Uhrovcom
Biela stopa
- preteky v behu na lyžiach, ktoré sa donedávna ešte volali Biela stopa SNP, sa budú v roku 2015 konať už 42. raz
- účastníci začínajú na Králikoch a končia v Banskej Bystrici, pričom prejdú až
25 kilometrov