Nemecko v roku 2023 spracovalo 74.622 žiadostí o prijatie migrantov inými krajinami EÚ na základe tzv. dublinských pravidiel, podľa ktorých sa žiadosti o azyl musia vybaviť v prvej krajine EÚ, v ktorej je migrant zaregistrovaný. Podľa nemeckej vlády však bolo do iných krajín skutočne poslaných len 5053 osôb. Tieto informácie získal opozičný konzervatívny blok CDU/CSU v reakcii na žiadosť parlamentu.
V 38.682 prípadoch žiadosti o presun neuspeli z rôznych dôvodov vrátane odmietnutia iných krajín EÚ akceptovať odovzdanie alebo z dôvodu individuálnych rozhodnutí nemeckých súdov, ktoré takéto odovzdanie zablokovali.
V 222 prípadoch sa jednotliví žiadatelia o azyl úspešne bránili pokusom poslať ich do inej krajiny EÚ. Dublinské nariadenie EÚ stanovuje, že ďalšia krajina EÚ je zodpovedná za žiadateľa o azyl, ak v nej požiadal o ochranu alebo do nej vstúpil ako prvý. Deportácie do iných krajín EÚ podľa dublinských pravidiel sa však musia uskutočniť do šiestich mesiacov od príchodu do Nemecka, inak za azylový prípad preberá zodpovednosť nemecká vláda.
Nemecko za celý uplynulý rok odovzdalo do Talianska len 11 žiadateľov o azyl z celkového počtu 15.479 žiadostí o odovzdanie. Najviac dublinských transferov sa uskutočnilo do Rakúska, ktoré prijalo celkovo 1534 žiadateľov. Hovorca nemeckého ministerstva vnútra v sobotu uviedol, že Nemecko sa snaží spolupracovať s Európskou komisiou a ostatnými krajinami EÚ na zlepšení uplatňovania dublinského postupu.