Vedci vyjadrili obavy po tom, ako sa v USA nakazil človek od kravy, čo naznačuje, že vysoko patogénny vírus H5N1 sa šíri čoraz ľahšie. Nový prípad zistený v Texase podnietil mimoriadnu poradu, na ktorej sa zúčastnili výskumníci, lekári a úradníci z vládnych agentúr, píše The Sun.
Dr. Suresh Kuchipudi, výskumník vtáčej chrípky v Pittsburghu, varoval: "Tento vírus [bol] na vrchole zoznamu pandémií mnoho, mnoho rokov a pravdepodobne desaťročia. A teraz sa nebezpečne blížime k tomu, aby tento vírus potenciálne spôsobil pandémiu," uvádza MailOnline. "Je naozaj najvyšší čas, aby sme boli pripravení."
Britský odborník profesor James Wood z Cambridgeskej univerzity a spoluriaditeľ Cambridge Infectious Diseases však naznačil, že tento prípad sám o sebe nie je dôvodom na obavy. "Zistenie jedného prípadu u človeka v USA nenaznačuje, že by sa vírus mal stať pandémiou u ľudí," povedal pre denník Sun. "Za posledné tri roky došlo k obrovskej miere vystavenia ľudí tomuto klanu vírusov a pozoruhodné je, že bolo zistených tak málo prípadov u ľudí," dodal.
Táto správa prichádza v čase, keď boli v Antarktíde objavené tisíce mŕtvych tučniakov, o ktorých sa predpokladá, že ich zabila vtáčia chrípka. V posledných rokoch zabil H5N1 milióny voľne žijúcich vtákov a hydiny na celom svete. Začal sa prenášať aj na iné zvieratá vrátane mačiek, medveďov, líšok, a dokonca aj na ľudí.
Aby sa vírus stal pandémiou, musí byť schopný ľahko infikovať ľudí alebo zvieratá a šíriť sa medzi nimi. Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by sa vtáčia chrípka mohla prenášať medzi ľuďmi. Odborníci sa však obávajú, že samotný rozsah súčasného šírenia by mohol vírusu poskytnúť viac príležitostí na vývoj, čo by umožnilo H5N1 lepšie sa šíriť medzi cicavcami - a potenciálne aj medzi ľudmi.
Príznaky vtáčej chrípky na druhej strane →