Španielski vedci v najnovšom výskume objavili zmeny v zložení črevných baktérií, ktoré môžu hrať kľúčovú úlohu pri vzniku a rozvoji obezity. Medzi mužmi a ženami však zaznamenali značné rozdiely. Črevná mikroflóra pozostáva z množstva mikroorganizmov. Jej narušenie postihuje metabolizmus a predstavuje riziko viacerých chorôb vrátane obezity. Zatiaľ však nie je úplne jasné, ktoré druhy baktérií predstavujú väčšie alebo menšie riziko.
Závery štúdie španielskych vedcov ukazujú, že osoby s vysokým indexom obezity sa vyznačovali výrazne nižšími hladinami druhu Cristensenella minuta. Táto baktéria je dlhodobo spájaná so štíhlosťou a zdravím. Väčšia prítomnosť baktérie Paracteroides helcogenes a Campylobacter canadensis u mužov má súvis s vyšším indexom telesnej hmotnosti, tukovou hmotou či väčším obvodom pásu. U žien to boli tri baktérie - Prevotella micans, Prevotella brevis a Prevotella sacharolitica, pričom v prípade mužov to neplatilo.
“Naše zistenia odhaľujú, ako nerovnováha v rôznych bakteriálnych skupinách pravdepodobne hrá dôležitú rolu pri vzniku a rozvoji obezity so značnými rozdielmi medzi pohlaviami,” uviedla hlavná autorka štúdie doktorka Paula Aranaz z Centra pre výskum výživy na Univerzite v Navarre. “Zdá sa, že zloženie črevného mikrobiómu, konkrétne vyššia hladina baktérie Christensella minuta, chráni pred obezitou,” dodávajú autori.