Najväčším prekvapením volieb je výrazný rozdiel výsledkov oboch kandidátov. Pellegrini dokázal od prvého kola, v ktorom ťahal za kratší povraz, pritiahnuť k urnám o 600-tisíc voličov viac. Podľa politológa Gabriela Eštoka to ukazuje na schopnosť jeho volebného tímu výrazne mobilizovať ľudí.
„Mandát budúceho prezidenta tak je v porovnaní s výsledkami prezidentských volieb z minulosti silnejší. Na druhej strane Ivan Korčok dokázal osloviť viac ako milión dvestotisíc voličov, čo by v minulosti stačilo na víťazstvo v druhom kole takmer všetkých prezidentských volieb. Na slovenské pomery tak bude veľká časť voličov po voľbách sklamaná,“ skonštatoval Eštok a dodal, že výsledok potvrdzuje výraznú polarizáciu slovenskej spoločnosti.
Juh volil Pellegriniho
Množina voličov, ktorá podporila Petra Pellegriniho, podľa politológa Miroslava Řádeka kopíruje podporu súčasnej vlády z roku 2023. „To, že Pellegrini pôsobil v prvom kole opticky menší, spôsobilo to, že 250-tisíc ľudí volilo Štefana Harabina a tí zjavne prišli k druhému kolu. Plus pridali sa voliči maďarskej národnosti a konzervatívni voliči zo severovýchodu a severozápadu,“ reagoval Řádek.
V okresoch s maďarskou menšinou bol tento trend viditeľný už v prvom kole. V ňom Ivan Korčok síce získal okresy Galanta, Šaľa a Košice-okolie, Pellegrini však nemal nízke percentá. Korčok nakoniec aj tieto okresy stratil. Řádek pripomenul, že pred piatimi rokmi si táto komunita vybrala za prezidentku Zuzanu Čaputovú, dnes však odmietla jej pokračovateľa Ivana Korčoka. „Od 90. rokov sa tu nestala taká dramatická zmena,“ poznamenal.