To, ako žijeme, sa podpisuje na našom zdraví a zvládaní rôznych životných situácií. Preto je dôležité poznať signály, prejavy nášho tela a naučiť sa efektívne pracovať so stresom. Aký vplyv má stres na naše telesné systémy? Ako máme s ním bojovať a zvládať ho?
Často sa dostávame do stavu, ktorý nazývame akútny stres. „Akútny stres je krátkodobá reakcia na bezprostrednú hrozbu alebo výzvu. Môžu ju vyvolať udalosti, ako sú reakcia na dopravnú situáciu, nepríjemný telefonát, dôležité stretnutie, ale aj pozitívne hodnotené situácie. Príkladom môže byť súťaž, rýchla jazda, dôležitý prejav, stretnutie, na ktoré sa tešíme, ale nám na ňom veľmi záleží. Prejavy akútneho stresu sú krátkodobé. Dokážu pozitívne ovplyvňovať našu koncentráciu, motiváciu a výkon,“ vysvetľuje psychológ, lektor, kouč a zakladateľ Inštitútu stresu Karol Kováč.
K závažným ochoreniam však podľa neho vedie dlhodobý stres. „Je dôsledkom permanentne pôsobiacich stresorov v našich životoch. Príkladom môžu byť dlhodobé finančné problémy, zotrvávanie v toxických pracovných alebo osobných vzťahoch, dlhodobé vlastné ochorenie, choroba rodinných príslušníkov, vysoké pracovné tempo bez vízie konca. V týchto situáciách človek ide do čoraz výraznejšieho vyčerpávania vlastných zdrojov. Ak je trvalou súčasťou našich životov, stáva sa chronickým,“ upozorňuje psychológ a lektor Karol Kováč.